Sklep modelarski Szczecin - dystrybutor HB, MST, Yokomo, Sakura, Mugen Seiki, Tetsujin, GS Racing, KillerBody

Koszyk:
0,00
Home Poradnik › Aparatura 2.4 GHz

Aparatura 2.4 GHz

Technologia 2,4 GHz szybko przyjęła się w modelach zdalnie sterowanych. Oferuje właściwości jakich nie są w stanie zapewnić klasyczne układy FM i AM.

Czy warto dopłacać za 2,4 GHz? Czy rzeczywiście ta technologia jest aż tak rewolucyjna? Czy odczuje korzyści z zakupu modelu z aparaturą na 2,4 GHz?

Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć poniżej.
Zacznę od krótkiego opisu klasycznych aparatur wąskiego pasma, tj. FM i AM.


2.4GHz


Opis technologii AM i FM

Zarówno fale AM i FM korzystają z bardzo wąskich pasm przesyłu fal radiowych. To po prostu znaczy, że do nadawania fal używają wybranego, wąskiego kanału częstotliwości. Dokładnie w taki sam sposób działają rozgłośnie radiowe, właśnie dlatego aby w głośnikach zaczęła rozbrzmiewać audycja musimy ustawić radio na określona częstotliwość. W świecie modeli zdalnie sterowanych występują częstotliwości z zakresu 27 MHz do 75 MHz. 27 i 40 MHz to popularne częstotliwości samochodów zdalnie sterowanych, 35 i 40 MHz to częstotliwości helikopterów, samoloty natomiast korzystają z 35, 72 lub 75 MHz.

Aby aparatura mogła współpracować z odbiornikiem muszą one korzystać z tej samej częstotliwości. W większości przypadków używa się do tego celu, tak zwanych, kwarców które określają właściwą częstotliwość. Takie rozwiązanie daje możliwość używania kilku modeli w tym samym czasie przy założeniu, że każdy z nich używa innego pasma. Niestety czasem się zdarza, że inni użytkownicy zapominają o tych zasadach. Wtedy inny modelarz zaczyna sterować naszym modelem, sygnały z obu aparatur zaczynają się zwalczać wzajemnie i oba pojazdy przestają być sterowalne. Dodatkowo pula kanałów jest ograniczona.


2.4GHz


Zasada działania.

W przypadku AM nadajnik wysyła fale o stałej częstotliwości a impulsy są wyrażone w amplitudzie fal. FM natomiast działa na odwrót, amplituda jest stała zmienia się za to częstotliwość fal. Pozornie wygląda na to, że mimo wszystko jest tak samo. Nie do końca. Silniki elektryczne, rozruszniki wysokonapięciowe emitują szum elektryczny który może być błędnie wychwytywany przez odbiornik jak sygnał ponieważ może wpływać na zmiany amplitudy fal. Najbardziej czułe na tego typu szumy są aparatury AM. Fale FM nie są wolne od wad ale są odporniejsze od tego typu zakłóceń. Niestety w modelach zdalnie sterowanych znajdują się liczne części obrotowe które mogą skutkować zmianą częstotliwości fal które trafiają do odbiornika i mogą zostać błędnie rozpoznane jako sygnały z nadajnika.


2.4GHz


Zalety 2,4 GHz.

Niezależnie od jakości wykonania, zaawansowania technologicznego aparatury wąskiego pasma (AM lub FM) nie ma możliwości wykluczenia okoliczności zakłócania sygnału. To główna przewaga aparatur 2,4 GHz. Aparatury korzystające z technologii 2,4 GHz używają rozproszonego sygnału, rozprzestrzeniają sygnał na bardzo dużej rozpiętości spektrum radiowego przez co sygnał staje się pewniejszy i odporniejszy na zakłócenia. Używają również dużo wyższej częstotliwości do przesyłu impulsów, 2,4 GHz. To częstotliwość transmisji impulsów rzędu 2,4 biliona cykli na sekundę. Porównując możliwości klasycznego radia które są w granicach 300 MHz, sprawia to, że nowa technologia jest dużo bardziej odporna na zakłócenia.

Wraz z pojawieniem się nowej technologii rozproszonego sygnału skończyły się problemy z interferencją fal oraz przypadki obecności 2 modeli na jednej częstotliwości. Nawet jeśli dojdzie do interferencji lub innych zakłóceń nie skutkują one problemami, trwają tak krótko, że są niezauważalne.

Głównymi zaletami 2,4 GHz jest duży zasięg, eliminacja interferencji fal niemalże do zera, możliwość szyfrowania sygnału, skrócenie anteny zarówno w nadajniku jak i odbiorniku z racji korzystania z fal krótkich. Generalnie system 2,4 GHz posiada jedna wadę, jest to możliwość odbijania i zniekształcania fal. Aby do tego doszło wystarczy lekki wiaterek, aluminium czy włókno węglowe które mogą zniekształcić sygnał lub odbić go. Na szczęście zdarza się to rzadko.

Trzeba pamiętać o tym, że kupno aparatury 2,4 GHz ma sens jak zamierzamy wykorzystać jej właściwości. To aparatura dla osób chcących latać w pomieszczeniach i na mniejszych przestrzeniach w, których dodatkowo występują znaczące zakłócenia. W większości wypadków aparatura klasyczna AM i FM wystarczy. Życzę udanych lotów!


2.4GHz